System BodyMap

Elastyczna dzianina poliestrowa

Granulki polistyrenu

Zawór odsysania powietrza

System BodyMap®

System BodyMap® to zespół wyrobów medycznych klasy I przeznaczonych dla osób dorosłych i dla dzieci kompensujących i łagodzących upośledzenie fizyczne poprzez stabilizację chorego w pozycji siedzącej lub leżącej. Produkty BodyMap® doskonale sprawdzają się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, w profilaktyce przeciwodleżynowej oraz w przypadku występowania u użytkowników nadmiernych napięć mięśniowych.

BodyMap® to system wykorzystujący metodę podciśnieniową. Składa się na to zespół szczelnych próżniowych stabilizujących poduszek i materacy wypełnionych granulkami polistyrenu, idealnie odwzorowujących kształt ciała pacjenta. Stabilizacja pacjentów niepełnosprawnych przy użyciu tej metody jest znana i od wielu lat stosowana w krajach Europy Zachodniej. Z powodzeniem stosuje się ją również w trakcie transportu pacjentów w ratownictwie medycznym. Granulki swobodnie przemieszczają się wewnątrz poduszki, dzięki czemu można jej nadać pożądany kształt. Jeżeli pacjent usiądzie na otwartej poduszce lub oprze się o nią, poduszka idealnie odwzoruje kształt jego ciała, tworząc jego swoistą mapę. W wyniku odessania z wnętrza produktu powietrza, pomiędzy sąsiadującymi granulkami zwiększa się siła tarcia, która utrwala nadany poduszce kształt.

granulki

Nasz system podciśnieniowy BodyMap® służy do profilaktyki prawidłowego siedzenia pacjenta. Poprzez odpowiednie modelowanie kształtu poduszek w kombinacji z dystansową podkładką masująco-napowietrzającą oraz pokrowcami, uzyskujemy prawidłowe podparcie dla tułowia, bioder, głowy oraz kończyn górnych i dolnych.

System BodyMap® doskonale sprawdza się w stabilizacji ciała dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) oraz przy korekcji wad postawy (w przebiegu skolioz i innych deformacji w obrębie kręgosłupa), a także u osób po zabiegach ortopedycznych wymagających stabilizacji. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu kształtu ciała pacjenta na wyrobie, zwiększa się powierzchnia kontaktu z poduszką, przez co jednocześnie zmniejsza się siła nacisku jednostkowego. Ma to bardzo istotne znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej. Dzięki zastosowaniu techniki podciśnieniowej istnieje możliwość płynnego ustalenia poziomu twardości wyrobu.

Poduszki stabilizujące BodyMap® zostały wykonane z bardzo grubej, miękkiej i zarazem sprężystej pianki neoprenowej, laminowanej elastyczną dzianiną poliestrową, co sprawia, że doskonale dopasowują się do kształtu ciała pacjenta. Dzięki zastosowaniu tak mocnego surowca do produkcji poduszek podciśnieniowych, zdecydowanie zwiększyła się ich wytrzymałość i odporność na przypadkowe uszkodzenie i przebicie.

Na indywidualne zamówienie poduszkę po stronie tylnej można wyposażyć w:

    • dzianinę samoszczepną, która umożliwia mocowanie poduszki do podłoża oraz  stosowanie dodatkowych taśm, obejm i pelot stabilizujących.
    • zawór serwisowy, który umożliwia regulację ilości granulatu w poduszce.

Do każdego wyrobu z grupy BodyMap® można opcjonalnie zamówić pokrowiec wyposażony w piankę termoaktywną VISmemo™, który działa w dwóch krokach:

    • w pierwszym kroku – dopasowuje się do nacisku, jaki ciało pacjenta wywiera na niego, i jest to pierwszy, wstępny poziom dopasowania, który dla zwykłej pianki jest poziomem pierwszym i ostatnim zarazem.
    • w drugim kroku – który nie jest natychmiastowy, ale rozłożony w czasie, pokrowiec dodatkowo mięknie pod wpływem ciepła przekazywanego przez ciało pacjenta. Oddziaływanie to nie jest takie samo na całej powierzchni kontaktu ciała z wyrobem, dlatego też pianka mięknie najbardziej w najgorętszych miejscach, tzw. „czerwonych punktach”, gdzie nacisk ciała na wyrób jest jeszcze zbyt mocny. Ta dodatkowa reakcja pokrowca z pianką termoaktywną VISmemo™ powoduje, że miejsca o nadmiernym ucisku są rozpraszane.

Do każdego wyrobu dostarczamy w komplecie ręczną pompkę podciśnieniową, w zależności od rozmiaru poduszki – małą lub dużą.

Pompka mała ręczna

BM_001 Pompka mała ręczna

Pompka ręczna duża

BM_002 Pompka duża ręczna

Ze względu na unikalny proces produkcji, kształt naszych poduszek pozostaje taki sam przez kilka tygodni.Ta cecha jest niezwykle korzystna, ponieważ nie ma potrzeby dopompowywania powietrza do wyrobu co kilka dni.

Oznaczenie poduszki BodyMap®

Oznaczenie poduszke BodyMap

 

Poduszki podciśnieniowe BodyMap® – poradnik