BodyMap

FAQ

 1. W jakim celu używa się poduszek BodyMap®?
  System poduszek BodyMap® stosuje się w celu zapewnienia użytkownikowi właściwego poziomu stabilizacji ciała lub jego konkretnej części. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego ustawienia poszczególnych partii ciała dzięki temu, że dopasowuje się do kształtu ciała/części ciała. System ten stosuje się także jako wspomaganie profilaktyki przeciwodleżynowej. System podciśnieniowy ma także szerokie zastosowanie w ratownictwie medycznym, m.in. pozwalając na unieruchomienie poszkodowanych w wypadkach (całego ciała lub konkretnego fragmentu).
 2. Jakie zalety ma system podciśnieniowy BodyMap®?
  Zaletą systemu BodyMap® jest m.in. zapewnienie stabilizacji ciała/części ciała użytkownika. Poprzez odpowiednie modelowanie kształtu poduszek przy jednoczesnym zastosowaniu dystansowych podkładek oraz pokrowców, uzyskujemy prawidłowe podparcie dla stabilizowanego obszaru. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu kształtu ciała pacjenta na wyrobie, zwiększa się powierzchnia kontaktu z poduszką, przez co zmniejsza się siła nacisku jednostkowego, co ma bardzo istotne znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej. Wspomaganie profilaktyki przeciwodleżynowej uzyskujemy także dzięki zastosowaniu pokrowców VISmemo™ oraz dystansowej podkładki masująco-napowietrzającej. Dzięki zastosowaniu technologii podciśnieniowej mamy możliwość płynnego ustalenia poziomu twardości wyrobu.
 3. Jakie są wskazania do stosowania systemu podciśnieniowego BodyMap®?
  System podciśnieniowy jest wskazany u osób, wiotkich, wymagających stabilizacji ciała lub jego części. U użytkowników, z deformacjami w obrębie miednicy/kręgosłupa/kończyn, które podlegają korekcji, BodyMap® pomaga w utrzymaniu prawidłowej, skorygowanej pozycji.
  WSKAZANIA: skrzywienia kręgosłupa dające się skorygować, asymetria w obrębie obręczy miednicznej, wiotkość, obniżone napięcie mięśniowe, deformacje w obrębie kończyn dolnych i górnych podlegające korekcji
 4. Czy są jakieś ograniczenie/przeciwwskazania podczas stosowania systemu?
  Ograniczeniem stosowania systemu BodyMap® jest zwiększone napięcie mięśniowe i spastyka, ponieważ dysfunkcje zawierające te składowe zredukują efekt korekcji i ograniczą jego skuteczność. W celu zminimalizowania ryzyka powstania odleżyn zalecamy stosowanie pokrowca bawełnianego z każdą poduszką BodyMap®, jeśli nieprzerwany okres jej użytkowania jest dłuższy niż 2 godziny dziennie. Dla osób użytkujących nieprzerwanie poduszkę BodyMap® przez czas dłuższy niż 2 godziny zaleca się stosowanie pokrowca termoaktywnego VISmemo™, w celu zminimalizowania ryzyka powstania odleżyn. W przypadku osób podatnych na powstawanie odleżyn, które użytkują poduszkę BodyMap® nieprzerwanie dłużej niż 2 godziny, bezwzględnie zaleca się stosowanie pokrowca bawełnianego wraz z dystansową podkładką napowietrzająco-masującą!
 5. Jak dokonuje się dopasowania poduszki BodyMap® do pacjenta?
  Poduszkę umieszczamy w wózku inwalidzkim, spacerowym, foteliku rehabilitacyjnym lub na krześle, w samochodzie, etc. Dokonujemy wstępnego odciągnięcia powietrza z poduszki, co zapobiegnie swobodnemu opadaniu granulatu (np. w poduszkach oparcia) i ułatwi późniejsze modelowanie. Po tej czynności umieszczamy pacjenta na poduszce i dokonujemy ostatecznego odciągania powietrza z poduszki. Pacjent powinien przyjąć najbardziej komfortową pozycję. Po wyjęciu pacjenta z poduszki sprawdzamy twardość poduszki oraz odciśnięty kształt. Opcjonalnie możemy domodelować wybrane elementy poduszki ręcznie. Tak przygotowana poduszka podciśnieniowa jest gotowa do użytku. Zadany kształt utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zależy to od rodzaju poduszki, jej wielkości oraz częstotliwości użytkowania. Wskazane jest aby nowe poduszki przez pierwszy tydzień użytkowania były odciągane z powietrza co kilka dni. Poprawi to szczelność poduszki i wpłynie na długość utrzymywania zadanego kształtu.
 6. Ile zajmuje pierwsze dopasowanie/przymiarka?
  W zależności od rodzaju poduszki od kilku do kilkunastu minut.
 7. Jak długo utrzymuje się zadany kształt poduszki?
  Na zachowanie kształtu przez poduszkę BodyMap® ma wpływ wiele czynników, tj. rodzaj poduszki, jej wielkość, częstość użytkowania, temperatura otoczenia, i waga pacjenta. Poduszka powinna zachować swój kształt od kilku dni do kilku tygodni. Jeżeli poduszka nie jest używana i w okresie 48h traci nadany wcześniej kształt, może oznaczać to, że jest uszkodzona i należy zgłosić się do wytwórcy w celu jej naprawy bądź wymiany.
 8. Jak i gdzie wykorzystywać poduszki podciśnieniowe?
  Poduszki używać można na wózkach inwalidzkich i spacerowych, fotelikach ortopedycznych i kąpielowych, a także w samochodach. Można je wykorzystać także jako materace na łóżkach, zagłówki na wózkach, stabilizatory kończyn i tułowia. Możemy wykonać również poduszki do uprawiania sportów i rekreacji, m.in. do jazdy konnej, kajakarstwa, roweru poziomego czy też narciarstwa mono-ski. W przypadku wątpliwości podczas doboru właściwej poduszki prosimy o kontakt z naszym konsultantem medycznym lub Biurem Obsługi Klienta. Otrzymacie wówczas Państwo profesjonalną poradę w zakresie pomiaru, doboru i obsługi elementów systemy podciśnieniowego BodyMap®.
 9. Czy poduszki systemu BodyMap® posiadają dodatkowe akcesoria?
  Tak. Posiadamy w ofercie szeroką gamę akcesoriów, które można używać razem z poduszkami podciśnieniowymi. Są to między innymi pokrowce, dystansowe podkładki masująco-napowietrzające, znaczące poprawiające komfort użytkowania oraz stanowiące profilaktykę przeciwodleżynową. Do akcesoriów należą także pasy stabilizujące i mocujące, które pomagają zamocować poduszki w dowolnym miejscu oraz zabezpieczyć i ustabilizować pacjenta. Dostępne są także różne rodzaje pompek ręcznych i elektrycznych, zarówno jedno- jak i dwufunkcyjne.
 10. Posiadam wózek spacerowy innej firmy. Czy system BodyMap® będzie pasował również do wózka innego producenta?
  Tak. Oprócz standardowych kształtów i rozmiarów wykonujemy poduszki „szyte na miarę” wg indywidualnego pomiaru. Oznacza to, że zrobimy poduszkę zgodnie z przesłanymi przez użytkownika wytycznymi, co do wielkości i kształtu. Dzięki temu możesz zamówić poduszkę  idealnie dopasowaną zarówno do użytkownika, jak i sprzętu, którego używa.