System BodyMap

Elastyczna dzianina poliestrowa

Granulki polistyrenu

Zawór odsysania powietrza

System BodyMap

System BodyMap to zespół wyrobów medycznych klasy I przeznaczonych dla osób dorosłych i dla dzieci z porażeniem mózgowym, kompensujących i łagodzących upośledzenie fizyczne poprzez stabilizację chorego w pozycji siedzącej lub leżącej. BodyMap system doskonale sprawdza się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, w profilaktyce przeciwodleżynowej oraz w przypadku występowania u użytkowników napięć mięśniowych.

BodyMap to system wsparcia wykorzystujący metodę podciśnieniową. To zespół gazoszczelnych próżniowych poduszek i materacy stabilizujących wypełnionych granulkami polistyrenu, idealnie odwzorowujących kształt ciała pacjenta. Granulki swobodnie przemieszczają się wewnątrz poduszki podciśnieniowej, dzięki czemu można jej nadać pożądany kształt. Jeżeli pacjent usiądzie na otwartej poduszce lub oprze się o nią, poduszka idelanie odwzoruje kształt jego ciała, tworząc swoistą jego mapę. W wyniku odessania z jej wnętrza powietrza, pomiędzy sąsiadującymi granulkami zwiększa się siła tarcia, która utrwali nadany poduszce kształt.

Nasz system podciśnieniowy służy do profilaktyki prawidłowego siedzenia pacjenta. Poprzez odpowiednie modelowanie kształtu poduszek, oparć i podkładek, dają one prawidłowe oparcie dla tułowia, bioder, głowy oraz kończyn górnych i dolnych.

System BodyMap doskonale sprawdza się w stabilizacji ciała dzieci z MPD, skoliozami kręgosłupa lub garbem. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu kształtu ciała pacjenta na wyrobie, zwiększa się powierzchnia kontaktu jego ciała z poduszką, przez co zmniejsza się siła nacisku jednostkowego, co ma bardzo istotny wpływ w profilaktyce przeciwodleżynowej. Dzięki zastosowaniu techniki podciśnieniowej istnieje możliwość płynnego ustalenia poziomu twardości wyrobu.

Poduszki stabilizujące BodyMap zostały wykonane z bardzo grubej, miękkiej i zarazem elastycznej pianki neoprenowej, doskonale dopasowującej się do ciała pacjenta. Dzięki zastosowaniu tak mocnego surowca do produkcji poduszek podciśnieniowych, zdecydowanie zwiekszyła się ich wytrzymałość i odporność na przypadkowe uszkodzenie i przebicie.

Poduszki podciśnieniowe z jednej strony laminowane są elastyczną dzianiną poliestrową, a z drugiej zaś dzianiną samoszczepną, która umożliwia swobodne stosowanie dodatkowych taśm, obejm i pelot stabilizujących.

Do każdego wyrobu z grupy BodyMap można opcjonalnie zamówić pokrowiec wyposażony w piankę termoaktywną, który działa w dwóch krokach:

  • w pierwszym kroku – dopasowuje się do nacisku, jaki ciało pacjenta wywiera na niego, i jest to pierwszy, wstępny poziom dopasowania, który dla zwykłej pianki jest poziomem pierwszym i ostatnim zarazem.
  • w drugim kroku – który nie jest natychmiastowy, ale rozłożony w czasie, pokrowiec dodatkowo mięknie pod wpływem ciepła przekazywanego przez ciało pacjenta. Oddziaływanie to nie jest takie samo na całej powierzchni kontaktu ciała z wyrobem, dlatego też pianka mięknie najbardziej w najgorętszych miejscach, tych „czerwonych punktach”, gdzie nacisk ciała na wyrób jest jeszcze zbyt mocny. Ta dodatkowa reakcja pokrowca z pianką termoelastyczną powoduje, że te miejsca nadmiernego ucisku są rozpraszane.

Do każdego wyrobu w zależności od rozmiaru dostarczamy w komplecie ręczną lub nożną pompkę podciśnieniową.

Pompka mała ręczna

Pompka mała ręczna BM_001

Pompka ręczna duża

Pompka ręczna duża BM_002

Oznaczenie poduszke BodyMap

Oznaczenie poduszke BodyMap

Poduszki podciśnieniowe BodyMap – poradnik