BodyMap

FAQ

 1. W jakim celu używa się poduszek Body Map?

  System poduszek BodyMap stosuje się w celu zapewnienia użytkownikowi właściwego poziomu stabilizacji ciała lub jego konkretnej części. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego ustawienia poszczególnych partii ciała dzięki temu, że dopasowuje się do kształtu ciała/części ciała. System ten stosuje się także jako wspomaganie profilaktyki przeciwodleżynowej. System podciśnieniowy ma także szerokie zastosowanie w ratownictwie medycznym, m.in. pozwalając na unieruchomienie poszkodowanych w wypadkach (całego Ciała lub konkretnego fragmentu).

 2. Jakie zalety ma system podciśnieniowy BodyMap?

  zaletami systemu BodyMap jest zapewnienie stabilizacji ciała/części ciała użytkownika. Poprzez odpowiednie modelowanie kształtu poduszek, oparć i podkładek, dają one prawidłowe oparcie dla stabilizowanego obszaru. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu kształtu ciała pacjenta na wyrobie, zwiększa się powierzchnia kontaktu z poduszką, przez co zmniejsza się siła nacisku jednostkowego, co ma bardzo istotny wpływ w profilaktyce przeciwodleżynowej. Wspomaganie profilaktyki przeciwodleżynowej uzyskujemy dzięki zastosowaniu pokrowców VisMemo oraz podkładki masująco-napowietrzającej. Dzięki zastosowaniu techniki podciśnieniowej istnieje możliwość płynnego ustalenia poziomu twardości wyrobu.

 3. Jakie są wskazania do stosowania systemu podciśnieniowego?

  System podciśnieniowy jest wskazany u osób, wiotkich, wymagających stabilizacji ciała lub jego części. U użytkowników, z deformacjami w obrębie miednicy/kręgosłupa/kończyn, które podlegają korekcji BodyMap pomaga w utrzymaniu prawidłowej, skorygowanej pozycji. WSKAZANIA: skrzywienia kręgosłupa dające się skorygować, asymetria w obrębie obręczy miednicznej, wiotkość, osłabione napięcie mięśniowe, deformacje w obrębie kończyn dolnych i górnych podlegające korekcji

 4. Czy są jakieś ograniczenie/przeciwwskazania podczas stosowania systemu?

  Ograniczeniem stosowania systemu BodyMap jest zwiększone napięcie mięśniowe i spastyka, ponieważ dysfunkcje zawierające te składowe zredukują efekt korekcji i ograniczą jego skuteczność. W celu zminimalizowania ryzyka powstania odleżyn zalecamy stosowanie pokrowca bawełnianego z każdą poduszką BodyMap, jeśli nieprzerwany okres jej użytkowania jest dłuższy niż 2h dziennie. Dla osób użytkujących nieprzerwanie poduszkę BodyMap przez czas dłuższy niż 8 godzin zaleca się stosowanie pokrowca termo aktywnego VISMEMO. W przypadku osób podatnych na powstawanie odleżyn, które użytkują poduszkę BodyMap nieprzerwanie dłużej niż 8 godzin, bezwzględnie zaleca się stosowanie pokrowca bawełnianego wraz z podkładką napowietrzająco-masującą!

 5. Jak dokonuje się dopasowania poduszki do pacjenta?

  Poduszkę umieszczamy w wózku inwalidzkim, spacerowym, foteliku rehabilitacyjnym lub na krześle, w samochodzie, etc. Dokonujemy wstępnego odciągnięcia powietrza z poduszki co zapobiegnie swobodnemu opadaniu granulatu w poduszkach oparcia i ułatwi późniejsze modelowanie. Po tej czynności umieszczamy pacjenta na poduszce i dokonujemy ostatecznego odciągania powietrza z poduszki. Pacjent powinien przyjąć najbardziej komfortową pozycję. Po wyjęciu pacjenta z poduszki sprawdzamy twardość poduszki oraz odciśnięty kształt. Opcjonalnie możemy domodelować wybrane elementy poduszki ręcznie. Tak przygotowana poduszka podciśnieniowa jest gotowa do użytku. Zadany kształt utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zależy to od rodzaju poduszki, jej wielkości oraz częstotliwości użytkowania. Wskazane jest aby nowe poduszki przez pierwszy tydzień użytkowania były odciągane z powietrza co kilka dni. Poprawi to szczelność poduszki i wpłynie na długość utrzymywania zadanego kształtu.

 6. Ile zajmuje pierwsze dopasowanie/przymiarka?

  W zależności od rodzaju poduszki od kilku do kilkunastu minut.

 7. Jak długo utrzymuje się zadany kształt poduszki?

  System podciśnieniowy jest bardzo wrażliwy na wiele czynników, jednak nasze poduszki ze względu na wykorzystane w procesie produkcji wysokiej jakości materiały utrzymuja zadany kształt nawet przez kilkanaście tygodni.

 8. Jak i gdzie wykorzystywać poduszki podciśnieniowe?

  Poduszki używać można na wózkach inwalidzkich i spacerowych, fotelikach ortopedycznych i kąpielowych, w samochodach. Jako materace na łóżkach, zagłówki na wózkach, stabilizatory kończyn i tułowia na łóżkach oraz wózkach inwalidzkich. Możemy wykonać również poduszki do uprawiania sportów i rekreacji, m.in. do jazdy konnej, kajakarstwa, roweru poziomego, narciarstwa mono-ski. W przypadku wątpliwości podczas doboru właściwej poduszki prosimy o kontakt z naszym konsultantem medycznym lub Biurem Obsługi Klienta. Otrzymacie wówczas Państwo profesjonalną poradę w zakresie pomiaru, doboru i obsługi elementów systemy podciśnieniowego BodyMap.

 9. Czy poduszki systemu BodyMap posiadają dodatkowe akcesoria?

  Tak. Posiadamy w ofercie szeroką gamę akcesoriów, które można używać razem z poduszkami podciśnieniowymi. Są to między innymi pokrowce, podkładki masująco-napowietrzające znaczące poprawiające komfort użytkowania oraz profilaktykę przeciw odleżynową. Pasy stabilizujące i mocujące, które pomagają zamocować poduszki w dowolnym miejscu oraz zabezpieczyć i ustabilizować pacjenta.

 10. Posiadam wózek spacerowy innej firmy. Czy system BodyMap będzie pasował również do wózka innego producenta?

  Tak. Oprócz standardowych kształtów i rozmiarów wykonujemy poduszki „szyte na miarę”. Oznacza to, że zrobimy poduszkę zgodnie z przesłanymi przez użytkownika wytycznymi. Dopasowaną do kształtu pacjenta i wózka, w którym będzie ona używana.